Згідно Закону України 3651-д орган місцевого самоврядування «Трительницька сільська рада» (код ЄДРПОУ: 04405811) був реорганізований і увійшов до складу Наркевицької громади

Для можливості відновлення сайту дзвоніть за телефонами: (0432) 55-43-70 - Метастудія (Вінниця)
Vlada.ua - розробка веб-сайтів для органів місцевого самоврядування
Трительники
Волочиський район, Хмельницька область

Історія с.Баглаї

Дата заснування села Баглаї – невідома. За переказами сторожилів село існувало ще в XVІІ столітті.

      Перші поселення села були розміщені на горбах і схилах на неродючих, непридатних землях. Назва села походить від слова « балай »- ледачий,непокірний чоловік. Пани виганяли  балаїв зі своїх маєтків і поселяли  їх на відведену  територію – нездалі землі. Там балаї  будували мазанки і проживали в них .В наш  час  можна розпізнати де були перші поселення .

      На початку XVІІІ століття село належало пану Колєші ,який володів  землями  зі своїми нащадками до Жовтневої революції.

      В середині XVІІІ століття в селі існувала капличка , при якій  діяла школа, для навчання дітей  заможних родин,з часом, було  створено  лікнеп,  для усіх  неписьменних жителів .

      В кінці 1917 року було проведено  конфіскацію  поміщицьких земель.

Під час громадянської війни в 1918 році в селі  побували білополяки, гайдамаки , Петлюра ,білогвардійці.

      Навесні 1919 року село було звільнено  першою кінною Армією і кавалерійською  бригадою Котовського .

      До сьогодні  переказують історію, коли одна сільська молодиця (коцуриха), маючи свого чоловіка, хотіла виїхати  з козаком – коханцем. Козак велів їй сісти в мішок ,а він, як  річ ,погрузить її у вагон і повезе з собою. Коли підійшов потяг ,козак залишив мішок  з жінкою на пероні і поїхав геть.

     В двадцятих роках 19-го століття в роки розкуркулення  в будинку заможного жителя Півара  було відкрито початкову школу -4 класи.

Першим вчителем в селі був Лемешко.

     Господарство Півара було розкуркулено,господаря та його двох синів  відправлено на висилку ,а третього сина ,який чинив опір місцевій раді ,було вбито на його ж подвір'ї активістами села.

    В 1922 році було створено комуну ,побудовано великий будинок в якому проживали члени комуни зі своїми сім'ями. Цей  комунівський будинок проіснував до 1966 року,в ньому  після комуни  був розміщений  сільський клуб ,в другій частині будинку – колгоспна комора.

    В 1932 році створено перший колгосп ім. Шевченка на чолі з головою Баклаєм родом із села Медведівка . В цьому ж році була створена комсомольська організація в кількості 18 членів,секретарем якої була Гаврилко Марія Петрівна .

    В селі працював клуб,хата-читальня.

    Неодноразово до села навідувався односельчанин - полковник строкової служби Ковальчук Іван Онуфрійович.

    В селі була сільська рада ,голова - Збаравський Левон Семенович ,який пропрацював до початку війни .За доносом прихильників окупаційної влади  він був вбитий поліцаями.

    1932-1933 року період Голодомору. Від голоду  в селі померло близько 200 чоловік.

    1936-1937 роки репресій. Було репресовано 18 чоловік ,в селі відбувались арешти .

    Жоден з арештованих не повернувся додому .

    1941 рік ,село стало прифронтовим,розташованим між магістралями Львів-Проскурів і Південно-Західною залізною дорогою.

  В роки війни загинуло 78 чоловік ,120 громадян було вивезено на каторжні роботи до Німеччини.

    В березні 1944 року село було звільнено від німецьких загарбників, почалася відбудова народного господарства.

      В 1948 році було побудовано приміщення контори колгоспу ,сільський магазин.

    В 1954 році село було радіофіковане, в 1967 році в селі загорілися електричні лампочки.

    З 1965 по 1973 роки з ініціативи правління колгоспу «Жовтень» - голова Вітко Микола Йосипович ,було побудовано тваринницькі приміщення ,клуб,сільський магазин ,водонапірну башню. В грудні було утворено сільську раду з центром в с.Трительники .

     На початку 1970 років почалася міграція сільського населення . Молодь села,  а також молоді сім'ї, вибували до міст: Хмельницький, Волочиськ,Тернопіль.

     В 1979 році згідно прийнятого Москвою рішення про відправку обмеженого контингенту для виконання інтернаціонального обов'язку ,бранцями Афганської війни стали сини найбідніших родин: Ковальчук Володимир Петрович,Великий Олександр Григорович ,Колодій Віталій Петрович,Самолига Василь Миколайович ,Кукуруза Сергій Борисович .

Не судилося повернутися до рідної домівки Колодію Віталію Петровичу.

    В середині 1990 –х років почався стрімкий занепад колгоспного виробництва ,реформація колгоспу,руйнація села .

   Із зміною назви власності ніщо не мінялося в кращу сторону. Колишній колгосп «Жовтень» став КСП «Надія», потім ДСП «Надія» ,з часом СВК «Обрій» ,ТОВ «Обрій плюс». Настало безробіття сільського населення .В 2004 році СВК «Обрій» визнано банкрутом .

   В 2002 році завершено розпаювання земель і передача земельних часток (паїв)власникам земельних сертифікатів ,та розпаювання колишнього колгоспного майна .

   В 2006 році власникі земельних часток (паїв) здали свої землі в оренду ТОВ

«Стіомі-Холдінг». Значна кількість власників земель приступили до самостійного обробітку своїх земель.

   В грудні 2006 року завершено газифікацію села. Великих зусиль для цього доклали місцева влада (голова Верхола О.М.),члени координаційної ради Ткачук Ф.І. ,Жернецька О.Р.,Музика З.Й..

    В квітні 2008 року власники майнових сертифікатів дали згоду на продаж розпайованого майна. На місцях колишніх колгоспних будівель залишились руїни .

     Кількість населення села стрімко зменшується ,смертність в 14 разів перевищує народжуваність .


Розробка веб-сайтів для органів місцевого самоврядування
Пропонуємо веб-платформи по створенню власного веб-сайту державним органам влади, органам місцевого самоврядування та державним установам
Gromada.org.ua, Rda.org.ua, Rayrada.org.ua, School.org.ua, Osv.org.ua